Piękno na wyciągnięcie ręki – jakie jest podejście Polaków do zabiegów medycyny estetycznej i czym kierujemy się przy wyborze kliniki?

333 miliardy dolarów – tyle według ekspertów będzie wart światowy rynek medycyny estetycznej w 2030 roku. W 2014 roku eksperci szacowali jego wartość na 2,7 mld, a w 2022 jest to już 112 mld dolarów. Najnowsze prognozy o średniej dynamice wzrostu pokazują że latach 2023-30 rynek będzie się powiększał średnio o 14 procent rocznie. Polska ma również w nim udział. Nasz rodzimy rynek rozwija się w tempie światowego, a co roku np. z zabiegów wykorzystujących botoks lub kwas hialuronowy korzysta około 600 tysięcy osób (2,3 procent populacji). Polacy bez skrępowania sięgają po medycynę estetyczną, ponieważ nie jest to już dobro luksusowe, zarezerwowane tylko dla sławnych i bogatych – średnia cena zabiegu nie przekracza 500 złotych. Jesteśmy za to dosyć konserwatywni, jeśli chodzi o kryteria, które są dla nas ważne, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o poprawie urody.

Kryteria wyboru kliniki i lekarza

Według raportu „Medycyna estetyczna – dokąd zmierzamy?” przygotowanego przez agencje PR Procontent, tylko 13,3 procent z nas planuje w ciągu najbliższego roku poddać się zabiegowi medycyny estetycznej. Co ciekawe panowie wyprzedzili w badaniu panie o prawie 2 punkty procentowe (14,2 vs. 12,4 procent). 68,9 procent z nas nie planuje podobnych wydatków w domowym budżecie, zaś 16,8 procent nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.  Jeśli już jednak decydujemy się na zabieg upiększający i szukamy informacji na temat klinik medycyny estetycznej najważniejsze jest opinia osób, które poddały się zabiegowi. Tak odpowiedziało 19,3 procent badanych. Polacy chcą również zobaczyć portfolio zawierające zdjęcia przykładowych operacji, porównujące stan przed i po (18,7 procent) oraz przykłady możliwych skutków ubocznych (15,3 procent). Co ciekawe, ponad połowa z zapytanych osób (50,7 procent), w ogóle nie poszukuje w mediach społecznościowych żadnych informacji przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Wyniki wyraźnie pokazują, że jeśli chodzi o zainteresowanie medycyną estetyczną tradycyjna reklama nie zdaje egzaminu,, doskonale za to funkcjonuje PR, promocja w social mediach i marketing szeptany. Jeśli na własne oczy możemy zobaczyć efekty zabiegu, częściej się na niego decydujemy. Zadowolony klient jest najlepszą wizytówką profesjonalnej kliniki, ale nie jedyną równie istotny jest wizerunek i obecność w nowych mediach jej ekspertów.. Najbardziej jednak zaskakuje co innego – coraz więcej mężczyzn chce korzystać z medycyny estetycznej. Firmy oferujące tego typu usługi powinny przemyśleć, czy nie warto zainwestować i stworzyć spersonalizowaną ofertę dedykowaną właśnie dla panów – twierdzi Iwona Kubicz, prezes agencji PR Procontent.

Przy wyborze lekarza medycyny estetycznej pod którego opiekę chcielibyśmy się oddać, poza ceną najważniejsza jest opinia innych pacjentów znaleziona w Internecie. Aż 27,7 procent ankietowanych uznało to kryterium za najbadziej istotne. Na drugim miejscu znalazło się doświadczenie personelu medycznego i liczba wykonanych zabiegów (26,4 procent), a na trzecim opinia znajomych (24,9 procent) i rodziny (19,4 procent). Co ciekawe, Polacy w tym aspekcie najmniej ufają przekazom reklamowym – zaróno tradycyjnym jak i społecznosciowym. Reklama radiowa/telewizyjna lub internetowa jest istotnym źródłem informacji dla zaledwie 2,9 procent respondentów. Ciekawie na tym tle wygląda odsetek osób, które stwierdziły, że nigdy nie skorzystałyby z medycyny estetycznej lub nie mają zdania na ten temat. 38,9 procent zapytanych udzieliło takiej odpowiedzi.  

 Co nas motywuje do poprawy urody?

Głównymi powodami, dla których decydujemy się na skorzystanie z oferty klinik zajmujących się medycyną estetyczną jest chęć zmiany czegoś w życiu na lepsze. Znów jednak największą grupę stanowią ci, którzy nigdy odpowiedzieli, że nigdy nie zdecydują się na jakikolwiek zabieg. Jest ich aż 33,4 procent.

Jeśli już jednak Polacy podejmują decyzję, żeby poprawić urodę najczęściej robią to z powodów zdrowotnych. Według raportu agencji Procontent prawie 1/3 z nas zdecydowałby się na zabieg estetyczny, gdyby w grę wchodziła poprawa zdrowia, np. powikłania otyłości (25,6 procent). W następnej kolejności (25,2 procent wskazań) chcielibyśmy pozbyć się kompleksów, ponieważ wstydzimy się jakiejś części ciała. Dopiero trzecie miejsce zajmuje zwykła chęć poprawy urody. Ten punkt jest najważniejszy dla 19,3 procent respondentów. Zaraz za podium znalazła się również odpowiedź o chęci powrotu do dawnej sprawności i wyglądu, np. rekonstrukcja piersi po mastektomii (16,3 procent).

Jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na medycynę estetyczną, Polacy nie są próżni. Bardzo rzadko poddajemy się zabiegom aby podtrzymać dobre relacje z partnerem lub, aby utrzymać dobry wizerunek w pracy. Również atrakcyjność dla płci przeciwnej uplasowała się stosunkowo nisko na liście powodów. Ten argument był istotny tylko dla 15,1 procent badanych. Badanie pokazało, że dla większości z nas poprawianie urody to często szansa na istotną zmianę w jakości codziennego życia – twierdzi Iwona Kubicz.

Jak kliniki mogą przyciągnąć nowych klientów?

Można śmiało powiedzieć, że w kwestii zabiegów upiększających nie ulegamy wpływowi influencerów. Zaledwie 12,2 procent ankietowanych poddałoby się takiej procedurze po tym, jak zobaczyli jej efekty na kanałach social media jakiegoś celebryty. To z jednej strony bardzo mało, ale czy skuteczna kampania internetowa mogłaby poprawić wyniki? Bo skoro reklama w mediach – zarówno tych tradycyjnych, w Internecie jak i mediach społecznościowych (w obu przypadkach na „tak” było 2,9 procent respondentów) nie przyniesie w krótszej i dłuższej perspektywie wymiernych korzyści, to co zrobić?

W takich przypadkach doradzam długoterminową kampanię świadomościową. Najważniejsze jest zbudowanie marki, a tylko długotrwała i systematyczna praca pozwala na osiągnięcie wymiernych sukcesów. Lepiej sprawdzi się kampania skierowana do wąskiej grupy ludzi, np. kobiet po mastektomii uświadamiająca je, że utrata piersi nie ujmuje im kobiecości. Zbudowanie takiego zaufania to nieoceniony kapitał, który można potem wykorzystać proponując zainteresowanej części z nich zabieg rekonstrukcji. Oczywiście nieco upraszczam problem, ale mechanizm jest w większości przypadków taki sam. Nasze badanie pokazało, że najlepszą formą reklamy w przypadku klinik medycyny estetycznej jest marketing szeptany i opinia znajomych oraz rodziny. Kampania świadomościowa poprzez budowę zaufania pozwala osiągnąć najlepsze efekty – podsumowuje Iwona Kubicz.

O Procontent Communication

Procontent Communication jest firmą doradczą w dziedzinie PR i komunikacji należącą do Związku Firm Public Relations.

Procontent specjalizuje się w realizacji projektów z zakresu  komunikacji korporacyjnej, do których należą audyty, opracowanie strategii komunikacji firmy, prowadzenie biur prasowych oraz działania antykryzysowe. Agencja prowadzi również szkolenia medialne i media relations oraz wspiera organizację konferencji prasowych. Procontent prowadzi również kampanie edukacyjne i programy B2B których celem jest dotarcie do kluczowych liderów opinii oraz wykorzystanie influencerów. Agencja oferuje także szeroki zakres usług w zakresie PR produktowego, komunikacji wewnętrznej, public affairs, E-PR i CSR/ESG. Projekty prowadzone przez Procontent otrzymały wiele nagród m.in. w konkursach Złote Spinacze, Effie, Magellan Awards, Stevie Awards, Spotlight Awards oraz w konkursie Kampania Społeczna Roku.

O kosmetykach w Polsce

Polski przemysł kosmetyczny stoi obecnie przed szansą dalszej, globalnej ekspansji.

Szczególnie obiecujące są rynki krajów Bliskiego Wschodu i państw azjatyckich. Jeśli chodzi o liczbę certyfikatów eksportowych umożliwiających wejście na nowy rynek, wystawianych przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, w 2016 r. pierwszą dziesiątkę otwierały dwa kraje azjatyckie – Wietnam i Korea Południowa. Na liście znalazły się też inne szybko rosnące rynki, jak Kuwejt, Maroko czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów na szczególną uwagę eksporterów, zasługują Chiny. Według raportu Polityki Insight to właśnie ten kraj jest liderem wzrostu rynku kosmetyków w Azji ze względu na wzrost gospodarki i rozwijającą się klasę średnią, będącą naturalnym konsumentem produktów z tego sektora.

Wraz z nasycaniem się rynku europejskiego w kolejnych latach to właśnie takie rynki jak Chiny będą najistotniejszymi trampolinami wzrostu dla polskich producentów działających globalnie. Z drugiej
strony, pomimo nasycenia, udział polskiego eksportu do krajów europejskich wciąż rośnie – nie można więc ich ignorować. Firmy z Polski są w stanie powiększać sprzedaż w Unii, co jest mierzalnym przejawem coraz większej atrakcyjności polskich kosmetyków w oczach wymagających europejskich konsumentów.

Przesunięcie akcentów w polskim eksporcie ze Wschodu na Zachód, z krajów takich, jak Rosja czy Ukraina w stronę rozwiniętych państw Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec), świadczy o tym, że polski przemysł kosmetyczny szybko się uczy. Firmy z Polski są w stanie oferować konkurencyjne produkty nie tylko na stosunkowo łatwych rynkach, ale też tam, gdzie konkurencja jest niezwykle zacięta.

Nano beauty
W ostatnich latach w świat kosmetyków wkroczyła nanotechnologia oferująca nowe aktywne składniki, których jeden z wymiarów nie przekracza 100 nm. Nanocząsteczki i nanomateriały znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym również w przemyśle kosmetycznym. Według producentów nanokosmetyków, zastosowanie tych cząstek zwiększa skuteczność działania kosmetyków i ich biodostępność – biotechnolodzy twierdzą, że obecnie najlepszą formą transportu substancji aktywnych są nanostruktury nośnikowe. Mimo, iż problemy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem człowieka w przypadku kontaktu z nano-produktami są do końca nierozeznane i opisane, nanotechnologia na dobre wkroczyła do branży beauty.

Systemy nośnikowe stosowane w preparatach kosmetycznych stanowią magazyn substancji czynnych, ponadto chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych i ułatwiają ich uwalnianie w miejscu docelowym. Najpopularniejsze systemy nośnikowe w preparatach kosmetycznych to nanosfery i nanokapsuły.

Dbanie o urodę to ważny aspekt życia codziennego. Zwykło się uważać, że szczególnie zainteresowane są nim kobiety, ale mniejszościowa dotychczas grupa męska dynamicznie rośnie, bo mężczyźni też lubią o siebie dbać. Atrakcyjny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu, a także przykuwa uwagę otoczenia. Z zalet zabiegów pielęgnacyjnych zdaje sobie sprawę coraz więcej ludzi, a rosnący dobrobyt społeczeństwa pozwala na korzystanie z usług profesjonalnych salonów w coraz większym stopniu.

Za te „urodowe cuda” odpowiadają utalentowane kosmetyczki. Jest to zawód oferujący obiecujące perspektywy na przyszłość i możliwość ciągłego rozwoju.

Praca na etacie w salonie kosmetycznym to pensja od 1700 zł do 2700 zł netto. Podane widełki są przeciętne, co oznacza, że skrajne przypadki mogą zarabiać mniej lub więcej, niż pokazuje to podany przedział. Różnice w zarobkach wynikają z lokalizacji danego salonu. Większe miasta oferują wyższe pensje w stosunku do mniejszych miejscowości, gdzie zainteresowanie usługami jest mniejsze. Do tego dochodzą nabyte kompetencje oraz ich potwierdzenia – zyskasz na wartości, jeśli specjalizujesz się w kilku zabiegach, a dodatkowo posiadasz dyplomy i certyfikaty zdobyte na szkoleniach i kursach. Jeśli jednak Twoje zaangażowanie w pracę zaowocuje własną działalnością, to możesz liczyć na zyski rzędu 3500 zł – 5000 zł. Zarobki kosmetyczki pracującej na własną rękę uzależnione są od oferowanych cen usług, popularności wśród klientów, posiadanych umiejętności oraz ponoszonych w związku z działalnością kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *