Modowypowrót do szkoły i na uczelnię, czyli o czym pamiętać kompletując stylową wyprawkę

Sierpień to ostatni moment na uzupełnienie szkolnej wyprawki o potrzebne elementy ubioru. O ile studenci, którzy naukę rozpoczynają dopiero w październiku, mają jeszcze trochę czasu i –  z racji wieku – sami są w stanie zadbać o swoją garderobę, o tyle młodszym dzieciom, dla których wakacje kończą się z początkiem września, z pewnością przyda się pomoc rodziców. Jednak jeśli pociechy towarzyszą nam podczas zakupów, warto dać im nieco swobody i pozwolić na podążanie za własnym stylem. Dzięki temu nie tylko poczują, że liczymy się z ich zdaniem, ale też będą mogły wyrobić sobie dobrenawyki zakupowe. Ekspert Wrocław Fashion Outlet, jedynego modowego centrum outetowego na Dolnym Śląsku, podpowiada jakie materiały wybierać, na co zwracać uwagę i czego unikać podczas odświeżania garderoby.

Modowe wyzwanie na nowy rok szkolny

Koniec wakacji i rozpoczynający się z związku z nim rok szkolny to doskonały moment na przejrzenie szafy naszej pociechy i zastąpienie za małej lub zniszczonej już odzieży nową. Niezależnie od tego czy mówimy o garderobie młodszego dziecka, czy nastolatka, jej zawartość powinna być przemyślana. Najlepiej postawić na komfortowe, klasyczne modele ubrań, które doskonale sprawdzą się w różnych stylizacjach – w końcu gusta młodych ludzi nieustannie się zmieniają i często bywa tak, że z dnia na dzień zmieniają swój styl. Uniwersalne kolory i fasony łatwiej też będzie zestawić z nawet najbardziej oryginalnymi elementami garderoby, po które szczególnie chętnie sięga zwłaszcza eksperymentująca ze swoim wizerunkiem młodzież. Wybór klasycznych ubrań dobrej jakości sprawi też, że szkolne poranki staną się łatwiejsze, a przygotowanie stroju do szkoły na dany dzień dużo szybsze. Dlatego przed rozpoczęciem roku szkolnego wspólnie z dzieckiem przejrzyjmy jego szafę, zobaczmy czego w niej brakuje i dokupmy takie ubrania, które pozwolą nam stworzyć kilka gotowych zestawów do szkoły. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy czas przeznaczony na szykowanie ubrań dla pociechy na dany dzień, ale też ułatwimy jej samodzielne przygotowywanie się do wyjścia i unikniemy pretensji o to, że nie ma się w co ubrać. W końcu kto nie chciałby zajrzeć do szafy i od razu wiedzieć, co na siebie założyć. Elementy ubioru takie jak dżinsy czy bawełniane, oddychające koszulki, będą genialną bazą do tworzenia własnych stylizacji, poprzez które nasze pociechy będą mogły dać upust swojej kreatywności i wyrazić własny styl. Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które ciągle są w ruchu, kluczowa jest wygoda. „Małe dzieci najlepiej ubierać w wygodne rzeczy wykonane z naturalnych włókien. Nie narzucajmy im jednak swojego zdania w kwestiach modowych, ale słuchajmy,  co mają do powiedzenia i starajmy się odpowiadać na ich potrzeby. Pozwólmy im też kreować swój własny styl i być sobą. Ulubione kolory i fasony ubrań, które sprawiają, że czują się dobrze, a także komfort użytkowania – tym powinniśmy się kierować w trakcie odświeżania szafy”,  podpowiada Marek Włoch, Marketing Manager centrum outletowego Wrocław Fashion Outlet.

Wspólne przeglądanie szafy to też dobra okazja do wpojenia dzieciom właściwych nawyków. Ubrań, których nasze maluchy nie będą już nosiły nie musimy wyrzucać – można je sprzedać lub oddać. Warto też uczulić najmłodszych na kwestię ochrony środowiska i zamiast wielu słabej jakości ubrań kupić ich mniej, ale zadbać o to, by były starannie wykończone i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu posłużą najmłodszym przez dłuższy czas, co korzystanie przełoży się zarówno na domowy budżet, jak i środowisko.

Materiał materiałowi nierówny

Aby stworzyć szafę składającą się z ponadczasowych ubrań musimy poświęcić czas nie tylko na dobór właściwych elementów ubioru, ale także sprawdzenie ich składu. Kompletowanie wyprawki do szkoły to idealny moment, aby nauczyć najmłodszych czym jest zrównoważona moda. Świadoma analiza metki ubrania powinna stać się nawykiem, który przekażemy swoim dzieciom. Jakie materiały wybierać, by posłużyły nam przez dłuższy czas? Postawmy na te naturalne i przyjazne dla skóry, jak bawełna, len czy jedwab. Jeśli chodzi o spodnie, postawmy na zawsze modny dżins, który jest wytrzymały i świetnie sprawdzi się zarówno w szkole, jak i w czasie wolnym. „Kompletując modową wyprawkę poza wyborem naturalnych i wytrzymałych materiałów, zwróćmy też uwagę na staranność wykończenia ubrań oraz kraj ich pochodzenia. Uważność na detal to kolejna wartość, którą warto przekazać swoim dzieciom. Jeśli już na pierwszy rzut oka widzimy odpadające guziki i niestaranne szwy zastanówmy się czy warto inwestować w taką odzież. Zasady etycznej produkcji to równie ważny temat. Przed zakupem ubrań, sprawdźmy gdzie zostały wyprodukowane i czy nie jest to czasem kraj słynący z niskiej jakości towarów czy wykorzystywania nieletnich pracowników. Fair fashion to nasz wybór nie tylko na jesień 2023, ale na całe życie”, zauważa specjalista Wrocław FasfionOutlet.

Trendy na jesień 2023 – to się nosi!

Trendy są jak żywy organizm – ciągle ulegają zmianom. W tym sezonie wśród młodzieży królują spodnie z szerokimi nogawkami. Równie popularne są „ciężkie” buty na platformie, które szczególnie dobrze sprawdzą się w chłodne jesienne poranki, a w wersji z ociepleniem – zimą. Niestety, dzięki rozkwitowi fast fashion, musimy mierzyć się z problemem generowania coraz większej liczby odpadów, które trudno ulegają rozkładowi. Tzw. szybka moda napędza również zakupową spiralę mikro-trendów, która szczególnie widoczna jest właśnie wśród dzieci i młodzieży. „Młodzi ludzie chętnie poszukują w internecie trendów, podpatrują swoich idoli i chcąc im dorównać ulegają różnym pokusom. Dotoczy to również mody. Szczególnie nastolatkom zdarza się kupować ubrania, które szybko tracą na popularności, przez co lądują w koszach na śmieci, a później na wysypiskach. Ważne jednak, by nie ulegać chwilowym modom i wybierać te rzeczy, które zawsze będą modne i w których młody człowiek będzie czuł się komfortowo. Ogromna w tym rola rodziców, którzy powinni rozmawiać z dziećmi na temat mądrych decyzji zakupowych i wpajać im troskę o środowisko”, podkreśla Marek Włoch z Wrocław Fashion Outlet. Niech zbliżający się rok szkolny będzie dla naszych pociech okazją do poznawania siebie i kształtowania swojego gustu – to czas na nastoletnie eksperymenty! Co więcej, nie zniechęcajmy dzieci do łączenia odmiennych stylów. Do trampek pasować będzie skórzana kurtka (wysokiej jakości skóra pozostanie w doskonałym stanie przez lata!), a do butów na platformie – zwiewna sukienka. Dobrym wyborem dla najmłodszych będą też sneakersy, które są nie tylko wygodne, ale i praktyczne – od kilku sezonów zestawiane są nie tylko z bluzami, ale także sukienkami.

Zakupy związane z powrotem do szkoły to idealna okazja, by uzupełnić szafę naszych dzieci o klasyczne, ponadczasowe elementy, a także doskonały moment na edukację najmłodszych. Pamiętajmy, że trendy nieustannie się zmieniają i nie zawsze warto ślepo za nimi podążać. Dobrze jest próbować nowych rzeczy, by wprowadzić powiew świeżości do garderoby, ale warto pomyśleć też o planecie i odpowiedzialności za nią.

O kosmetykach w Polsce

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PMR, konsumenci wybierając kosmetyki, kierują się ich jakością (88%), zapachem (79%), ceną (77%) oraz naturalnością (55%). Cena już dawno przestała być dla klientów najważniejsza, kryterium znanej marki również traci na znaczeniu. Wiąże się to przede wszystkim z silnym w ostatnich latach rozwojem marek własnych. Aż dla 45% respondentów ważne jest, by kupowany kosmetyk był produktem polskim. Wysoka jakość krajowych produktów oraz zaufanie, jakim darzą je konsumenci pozwalają im coraz lepiej konkurować z zagranicznymi markami.

Wciąż najpopularniejszym miejscem zakupów kosmetyków w naszym kraju są drogerie (79%). W tych punktach częściej dokonują zakupów kobiety (86%) niż mężczyźni (67%). Blisko 25% konsumentów dokonuje z kolei zakupu kosmetyków w hipermarketach, a dyskonty wybiera 14% osób.

W najbliższych latach powinno dojść do dalszego wzrostu znaczenia dyskontów, przede wszystkim z racji ich ekspansji, poszerzonej oferty kosmetycznej oraz rosnącego zaufania społeczeństwa do marek własnych. Z kolei hipermarkety, aby zaradzić spadkom sprzedaży kosmetyków, będą najpewniej przebudowywać swoje działy kosmetyczne, próbując upodobnić je do drogerii.

Polski rynek kosmetyczny to około 400 podmiotów – dużych firm międzynarodowych, dużych polskich graczy oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Taka struktura zapewnia niezbędną różnorodność branży i stanowi o jej silnych podstawach.

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Dzięki działalności przemysłu kosmetycznego polska gospodarka wytworzyła ponad 7 mld zł wartości dodanej, zapewniając miejsca pracy dla 43 tys. osób.

Polska jest szóstym rynkiem kosmetyków w Europie i rośnie najszybciej z liderów, stale powiększając też
nadwyżkę w handlu międzynarodowym. W najbliższych latach polska gospodarka powinna nadal się rozwijać, a wraz z nią branża kosmetyczna. Równocześnie rosła będzie zamożność społeczeństwa, co w konsekwencji oznacza wzrost popytu na produkty kosmetyczne. Zmieniać się będzie też struktura tego popytu – wzrośnie sprzedaż droższych wyrobów. Z kolei konsekwencją zachodzących w Polsce zmian demograficznych będzie wzrost zapotrzebowania na produkty przeznaczone dla osób starszych. Takie impulsy na rynku krajowym zmieniać będą produkcję, a co za tym idzie – eksport.

Kontynuowany będzie trend migracji polskich producentów z rynków tanich na rozwinięte, dojrzałe rynki
o wysokiej marży. Kierunek rosyjski czy ukraiński będą tracić znaczenie na rzecz np. rynku belgijskiego.
Sukcesywnie wyczerpywać się będzie przewaga konkurencyjna branży kosmetycznej w Polsce opierająca się na niskich kosztach. Wzrost wynagrodzeń i kurcząca się liczba dostępnych pracowników wymuszą znalezienie innych przewag, m.in. poprzez zwiększenie inwestycji w badania i rozwój.

Kadry sektora należą do najlepszych w Europie. Jedynym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo,
które może ograniczyć dopływ liczby pracowników wymaganej do zaspokojenia rosnących potrzeb branży.

Kosmetyki to jedna z intensywniej regulowanych branż na poziomie Unii Europejskiej. Zharmonizowane
przepisy ułatwiają konkurencję, ale ich częste zmiany wymagają znaczącego wysiłku w dostosowanie, drenując kapitał na inwestycje rozwojowe.

Natural, eco i vege beauty
Do końca XIX w. receptury kosmetyczne oparte były głównie o przetwory roślinne, jednak z czasem zaczęły być sukcesywnie zastępowane związkami otrzymywanymi na drodze syntezy. Argumentami przemawiającymi za słusznością stosowania w kosmetologii na szeroką skalę substancji syntetycznych było ich wybiórcze działanie i duża skuteczność. W połowie lat pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze, co do stosowania syntetycznych komponentów w kosmetykach. Powróciła wówczas moda na zioła i produkty otrzymywane w wyniku ich przetwórstwa. W estetologii kosmetologicznej natura i ekologia króluje od dawna, jednak wydaje się, że tzw. trend natural czy eco beauty w kolejnych latach nadal będzie ekspansywnie rozwijał się w branży. W pielęgnacji część estetologów bezwzględnie swój wzrok kieruje w kierunku zabiegów nieinwazyjnych opartych o naturalne, ekologiczne, a nawet wegańskie składniki aktywne.

Dlatego mówiąc o trendach w branży beauty, zdecydowanie warto wspomnieć o vege beauty – prężnie rozwijającym się w Polsce niszowym (jak dotychczas) obszarze, który staje się coraz bardziej popularny. Zdaniem wielu osób fenomen tego zjawiska wynika głównie z ciągle rosnącej świadomości społecznej tego, z jakich substancji korzystają wielkie koncerny kosmetyczne i jakich nadużyć się dopuszczają przy ich produkcji. Weganizm to coraz powszechniej preferowany styl życia eliminujący produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia, łącznie z dbałością o ciało.

Producenci kosmetyków podchwycili ten nowy trend, czego efektem jest obecność na rynku pro-ekologicznych i pro-zwierzęcych wegańskich produktów (zarówno do pielęgnacji, jak i upiększania), które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, ani niektórych roślinnych, pozyskiwanych w sposób przysparzający zwierzętom cierpienia albo stwarzających zagrożenie dla ekosystemu, składniki te nie mogą być również testowane na zwierzętach. Rynek kosmetyczny szybko odpowiedział na potrzeby wegan poprzez włączenie do swojej oferty specjalnych, pojedynczych produktów kosmetycznych a nawet całych linii detalicznych i profesjonalnych.

W estetologii medycznej natural beauty to trend polegający na dążeniu do uzyskania naturalnego efektu poprzez regularne mało inwazyjne zabiegi, np. z użyciem lasera frakcyjnego czy mezoterapii igłowej. Unika się także nienaturalnego efektu maski, nadmiernie uwydatnionych ust, policzków czy piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *