Modowypowrót do szkoły i na uczelnię, czyli o czym pamiętać kompletując stylową wyprawkę

Sierpień to ostatni moment na uzupełnienie szkolnej wyprawki o potrzebne elementy ubioru. O ile studenci, którzy naukę rozpoczynają dopiero w październiku, mają jeszcze trochę czasu i –  z racji wieku – sami są w stanie zadbać o swoją garderobę, o tyle młodszym dzieciom, dla których wakacje kończą się z początkiem września, z pewnością przyda się pomoc rodziców. Jednak jeśli pociechy towarzyszą nam podczas zakupów, warto dać im nieco swobody i pozwolić na podążanie za własnym stylem. Dzięki temu nie tylko poczują, że liczymy się z ich zdaniem, ale też będą mogły wyrobić sobie dobrenawyki zakupowe. Ekspert Wrocław Fashion Outlet, jedynego modowego centrum outetowego na Dolnym Śląsku, podpowiada jakie materiały wybierać, na co zwracać uwagę i czego unikać podczas odświeżania garderoby.

Modowe wyzwanie na nowy rok szkolny

Koniec wakacji i rozpoczynający się z związku z nim rok szkolny to doskonały moment na przejrzenie szafy naszej pociechy i zastąpienie za małej lub zniszczonej już odzieży nową. Niezależnie od tego czy mówimy o garderobie młodszego dziecka, czy nastolatka, jej zawartość powinna być przemyślana. Najlepiej postawić na komfortowe, klasyczne modele ubrań, które doskonale sprawdzą się w różnych stylizacjach – w końcu gusta młodych ludzi nieustannie się zmieniają i często bywa tak, że z dnia na dzień zmieniają swój styl. Uniwersalne kolory i fasony łatwiej też będzie zestawić z nawet najbardziej oryginalnymi elementami garderoby, po które szczególnie chętnie sięga zwłaszcza eksperymentująca ze swoim wizerunkiem młodzież. Wybór klasycznych ubrań dobrej jakości sprawi też, że szkolne poranki staną się łatwiejsze, a przygotowanie stroju do szkoły na dany dzień dużo szybsze. Dlatego przed rozpoczęciem roku szkolnego wspólnie z dzieckiem przejrzyjmy jego szafę, zobaczmy czego w niej brakuje i dokupmy takie ubrania, które pozwolą nam stworzyć kilka gotowych zestawów do szkoły. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy czas przeznaczony na szykowanie ubrań dla pociechy na dany dzień, ale też ułatwimy jej samodzielne przygotowywanie się do wyjścia i unikniemy pretensji o to, że nie ma się w co ubrać. W końcu kto nie chciałby zajrzeć do szafy i od razu wiedzieć, co na siebie założyć. Elementy ubioru takie jak dżinsy czy bawełniane, oddychające koszulki, będą genialną bazą do tworzenia własnych stylizacji, poprzez które nasze pociechy będą mogły dać upust swojej kreatywności i wyrazić własny styl. Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które ciągle są w ruchu, kluczowa jest wygoda. „Małe dzieci najlepiej ubierać w wygodne rzeczy wykonane z naturalnych włókien. Nie narzucajmy im jednak swojego zdania w kwestiach modowych, ale słuchajmy,  co mają do powiedzenia i starajmy się odpowiadać na ich potrzeby. Pozwólmy im też kreować swój własny styl i być sobą. Ulubione kolory i fasony ubrań, które sprawiają, że czują się dobrze, a także komfort użytkowania – tym powinniśmy się kierować w trakcie odświeżania szafy”,  podpowiada Marek Włoch, Marketing Manager centrum outletowego Wrocław Fashion Outlet.

Wspólne przeglądanie szafy to też dobra okazja do wpojenia dzieciom właściwych nawyków. Ubrań, których nasze maluchy nie będą już nosiły nie musimy wyrzucać – można je sprzedać lub oddać. Warto też uczulić najmłodszych na kwestię ochrony środowiska i zamiast wielu słabej jakości ubrań kupić ich mniej, ale zadbać o to, by były starannie wykończone i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu posłużą najmłodszym przez dłuższy czas, co korzystanie przełoży się zarówno na domowy budżet, jak i środowisko.

Materiał materiałowi nierówny

Aby stworzyć szafę składającą się z ponadczasowych ubrań musimy poświęcić czas nie tylko na dobór właściwych elementów ubioru, ale także sprawdzenie ich składu. Kompletowanie wyprawki do szkoły to idealny moment, aby nauczyć najmłodszych czym jest zrównoważona moda. Świadoma analiza metki ubrania powinna stać się nawykiem, który przekażemy swoim dzieciom. Jakie materiały wybierać, by posłużyły nam przez dłuższy czas? Postawmy na te naturalne i przyjazne dla skóry, jak bawełna, len czy jedwab. Jeśli chodzi o spodnie, postawmy na zawsze modny dżins, który jest wytrzymały i świetnie sprawdzi się zarówno w szkole, jak i w czasie wolnym. „Kompletując modową wyprawkę poza wyborem naturalnych i wytrzymałych materiałów, zwróćmy też uwagę na staranność wykończenia ubrań oraz kraj ich pochodzenia. Uważność na detal to kolejna wartość, którą warto przekazać swoim dzieciom. Jeśli już na pierwszy rzut oka widzimy odpadające guziki i niestaranne szwy zastanówmy się czy warto inwestować w taką odzież. Zasady etycznej produkcji to równie ważny temat. Przed zakupem ubrań, sprawdźmy gdzie zostały wyprodukowane i czy nie jest to czasem kraj słynący z niskiej jakości towarów czy wykorzystywania nieletnich pracowników. Fair fashion to nasz wybór nie tylko na jesień 2023, ale na całe życie”, zauważa specjalista Wrocław FasfionOutlet.

Trendy na jesień 2023 – to się nosi!

Trendy są jak żywy organizm – ciągle ulegają zmianom. W tym sezonie wśród młodzieży królują spodnie z szerokimi nogawkami. Równie popularne są „ciężkie” buty na platformie, które szczególnie dobrze sprawdzą się w chłodne jesienne poranki, a w wersji z ociepleniem – zimą. Niestety, dzięki rozkwitowi fast fashion, musimy mierzyć się z problemem generowania coraz większej liczby odpadów, które trudno ulegają rozkładowi. Tzw. szybka moda napędza również zakupową spiralę mikro-trendów, która szczególnie widoczna jest właśnie wśród dzieci i młodzieży. „Młodzi ludzie chętnie poszukują w internecie trendów, podpatrują swoich idoli i chcąc im dorównać ulegają różnym pokusom. Dotoczy to również mody. Szczególnie nastolatkom zdarza się kupować ubrania, które szybko tracą na popularności, przez co lądują w koszach na śmieci, a później na wysypiskach. Ważne jednak, by nie ulegać chwilowym modom i wybierać te rzeczy, które zawsze będą modne i w których młody człowiek będzie czuł się komfortowo. Ogromna w tym rola rodziców, którzy powinni rozmawiać z dziećmi na temat mądrych decyzji zakupowych i wpajać im troskę o środowisko”, podkreśla Marek Włoch z Wrocław Fashion Outlet. Niech zbliżający się rok szkolny będzie dla naszych pociech okazją do poznawania siebie i kształtowania swojego gustu – to czas na nastoletnie eksperymenty! Co więcej, nie zniechęcajmy dzieci do łączenia odmiennych stylów. Do trampek pasować będzie skórzana kurtka (wysokiej jakości skóra pozostanie w doskonałym stanie przez lata!), a do butów na platformie – zwiewna sukienka. Dobrym wyborem dla najmłodszych będą też sneakersy, które są nie tylko wygodne, ale i praktyczne – od kilku sezonów zestawiane są nie tylko z bluzami, ale także sukienkami.

Zakupy związane z powrotem do szkoły to idealna okazja, by uzupełnić szafę naszych dzieci o klasyczne, ponadczasowe elementy, a także doskonały moment na edukację najmłodszych. Pamiętajmy, że trendy nieustannie się zmieniają i nie zawsze warto ślepo za nimi podążać. Dobrze jest próbować nowych rzeczy, by wprowadzić powiew świeżości do garderoby, ale warto pomyśleć też o planecie i odpowiedzialności za nią.

O kosmetykach w Polsce

Healthy aging
Niewątpliwie trendem, który od wielu lat rozwija się na całym świecie jest tzw. healthy aging. Od jakiegoś czasu określenie to funkcjonuje również w Polsce obejmując głównie problematykę zdrowia i chorób osób starszych a filozofia healthy aging zaczyna być także widoczna w branży beauty. Wiele organizacji propagujących tą filozofię, zdrowe starzenie określa jako proces optymalizacji możliwości poprawy i zachowania zdrowia, czyli fizycznego, społecznego i psychicznego dobrostanu oraz niezależności seniorów, przyczyniając się do poprawy jakości ich życia. Dlatego zarówno na świecie, jak i w Polsce, healthy aging rozpatruje się głównie w odniesieniu do osób po 60., a nawet już 50. r.ż.

Zainteresowanie zwiększeniem potencjału zdrowotnego seniorów wynika z regularnie napływających informacji o niekorzystnych danych demograficznych – niskim współczynniku dzietności oraz rosnącej średniej długość życia i coraz liczniejszej populacji osób powyżej 65. r.ż. Według WHO w Regionie Europejskim odsetek osób w wieku 65 lat ma wzrosnąć z 14% w 2010 do 25% w 2050 r. Dlatego Europa promuje zdrowe starzenie poprzez szereg strategii i planów działania, np. poprawę opieki zdrowotnej nad seniorami, zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej. Ma to na celu zapobieganie skutkom chorób związanych z wiekiem, wykluczeniu społecznemu seniorów a także minimalizowaniu obciążeń związanych z ich niepełnosprawnością. W branży beauty są to działania dotyczące poprawy jakości życia seniorów poprzez umieszczenie w ofercie specjalistycznych pakietów zabiegowych dla seniorów, obejmujących medyczne zabiegi estetyczne, zabiegi estetyczno-zachowawcze z obszaru szeroko rozumianej kosmetologii oraz podologii czy trychologii osób starszych.

Nutri beauty
Odpowiednio skomponowana dieta (zróżnicowana, bogata w warzywa, owoce i odpowiednie promocje białek, cukrów i tłuszczy) jest niezastąpiona dla prawidłowego rozwoju fizycznego, dobrego samopoczucia, oraz w utrzymaniu młodego, estetycznego wyglądu skóry. Niestety, często codzienny jadłospis przeciętnego człowieka odbiega od ideału i nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu. Stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety (produktów, które są złożone z witamin, minerałów i innych substancji, traktowanych jako uzupełnienie normalnej żywności) pozwala na uzupełnienie ich braków, w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania i narażenia na stres oraz szkodliwego działania czynników środowiskowych.

Globalne podejście do starzenia powoduje, że estetolodzy coraz chętniej wspomagają procedury zabiegowe zaleceniami dotyczącymi diety, posługując się także suplementacją. Rynek nutrikosmetyków (suplementów diety) dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak, jak prognozują analitycy PMR, w latach 2017–2020 dynamika rynku suplementów diety w Polsce wzrośnie do około 8% rocznie. W przypadku skóry, włosów oraz paznokci włączenie nutrikosmetyków do diety ma na celu poprawienie ich kondycji, wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w skórze oraz wzmocnienie jej odporności czy pomoc w przywróceniu odpowiedniego stopnia nawilżenia. Wśród najpopularniejszych składników wzmacniająco-regenerującym znajdziemy witaminy (C, A, E, H, grupa B, PP), składniki minerlane (Zn, Fe, Se, Ca), NNKT (omega-3), karotenoidy (likopen), flawonoidy (izoflawony sojowe), wyciągi roślinne np. ze skrzypu polnego czy pokrzywy, aminokwasy(L-cysteina czy L-metionina), drożdże, koenzym Q.

Nano beauty
W ostatnich latach w świat kosmetyków wkroczyła nanotechnologia oferująca nowe aktywne składniki, których jeden z wymiarów nie przekracza 100 nm. Nanocząsteczki i nanomateriały znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym również w przemyśle kosmetycznym. Według producentów nanokosmetyków, zastosowanie tych cząstek zwiększa skuteczność działania kosmetyków i ich biodostępność – biotechnolodzy twierdzą, że obecnie najlepszą formą transportu substancji aktywnych są nanostruktury nośnikowe. Mimo, iż problemy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem człowieka w przypadku kontaktu z nano-produktami są do końca nierozeznane i opisane, nanotechnologia na dobre wkroczyła do branży beauty.

Systemy nośnikowe stosowane w preparatach kosmetycznych stanowią magazyn substancji czynnych, ponadto chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych i ułatwiają ich uwalnianie w miejscu docelowym. Najpopularniejsze systemy nośnikowe w preparatach kosmetycznych to nanosfery i nanokapsuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *