Kosmetyki dla dzieci – delikatna formuła pielęgnacyjna

kosmetyki dla dzieci

Pielęgnacja skóry dziecka to ważny element codziennej nad nim opieki. Już od chwili narodzin należy odpowiednio dbać o skórę, z jednej strony wzmacniając jej ochronną barierę lipidową, a z drugiej – unikając podrażnień i uczuleń skóry. Kosmetyki dedykowane dzieciom muszą być zatem skomponowane z hipoalergicznych składników. Jest to niezwykle istotne, gdyż niefrasobliwe stosowanie u dzieci nieodpowiednich kosmetyków może skutkować rozwojem alergii, stanów zapalnych czy atopowego zapalenia skóry.

Specjalne wymagania dziecięcej skóry

Skóra malucha różni się pod wieloma względami od skóry dorosłych, wymaga zatem innej pielęgnacji. Ma większe tendencje do przesuszania się, a także w większym stopniu wchłania wszystkie substancje. Jest także bardziej podatna na podrażnienia i wszelkie niepożądane reakcje kontaktowe. Dokonując wyboru kosmetyków dla dzieci warto zatem przeanalizować ich skład. Substancje, których nie powinny zawierać kosmetyki dla dzieci to:

  • parabeny
  • konserwanty
  • glikole
  • oleje mineralne
  • sztuczne barwniki i aromaty
  • detergenty
  • silikony

Pożądane składniki kosmetyków dla dzieci to wszelkiego rodzaju lipidy: cholesterol, kwasy tłuszczowe, olejki roślinne. Doskonały wpływ na skórę dziecka wywierają także ekstrakty roślinne, witaminy czy substancje nawilżające: panthenol czy mocznik.

Pielęgnacja od pierwszych dni życia

Pielęgnowanie skóry noworodka i niemowlaka wymaga starannego natłuszczania skóry po każdej kąpieli. Kąpiel powinna odbywać się z wykorzystaniem delikatnego preparatu do mycia. Najczęściej stosowane są emolienty, czyli kosmetyki o bogatym składzie lipidowym. Emolienty stosowane są także po kąpieli w formie emulsji czy balsamu do ciała. Inne niezbędne w pielęgnacji maluchów kosmetyki to szampon, krem na odparzenia, krem do twarzy czy puder.

Pielęgnacja skóry starszego dziecka

W przypadku starszych dzieci, które posiadają bardziej rozwiniętą skórę oraz nie są już narażone na odparzenia pieluszkowe, do codziennej pielęgnacji wystarczą podstawowe kosmetyki. Niezbędny jest zatem szampon, płyn do kąpieli i balsam do ciała. Nadal jednak muszą to być preparaty przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Bardzo ważną kwestią jest ponadto ochrona skóry dziecka przed mrozem. Koniecznością jest zatem smarowanie odsłoniętej skóry twarzy kremem ochronnym o odżywczej formule.

Dobrze jest stosować sprawdzone kosmetyki, najlepiej z jednej linii produktów. Zaś wprowadzenie jakiegokolwiek nowego kosmetyku wymaga obserwacji skóry dziecka w kierunku zaczerwienienia czy wysypki.

O kosmetykach w Polsce

Branża kosmetyczna oferuje szeroki wachlarz produktów, w tym m.in. kosmetyki do pielęgnacji
skóry, włosów, jamy ustnej, perfumy czy kosmetyki kolorowe. Produkty te są dostępne w sprzedaży bezpośredniej, hurtowej, a także za pośrednictwem salonów piękności, salonów fryzjerskich czy centrów SPA.

Na każdym z etapów generowane jest zatrudnienie, tworzona jest wartość dodana, wypłacane są wynagrodzenia i odprowadzane są podatki. Łączne efekty ekonomiczne znacznie przewyższają efekty bezpośrednie. W niniejszym raporcie podjęto próbę ich oszacowania przy użyciu modelu przepływów międzygałęziowych, inaczej zwanego modelem Input-Output lub modelem Leontiefa. Model koncentruje się na powiązaniach i zależnościach między różnymi gałęziami gospodarki, dzięki czemu pozwala zbadać, w jaki sposób działalność danej gałęzi wpływa na rozwój pozostałych.

Global anti-aging
Z tego też powodu, tak prężnie rozwijały i nadal rozwijają się przeciwstarzeniowe, stosowane subdyscypliny nauki (np. nieformalne specjalności w medycynie i kosmetologii – medycyna przeciwstarzeniowa i kosmetologia przeciwstarzeniowa), które stawiają sobie podobny cel, jednak realizują go w odmienny sposób. Wysiłki kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej skierowane na walkę właśnie z tym procesem, skutkują coraz to nowszymi zabiegami przeciwstarzeniowymi.

Pomimo, iż określenia „medycyna anti-aging” czy „kosmetologia anti-aging” powszechnie funkcjonują od dawna, wydaje się, że jak dotychczas, nie były one w pełni rozumiane, wykorzystywane i nie oddawały wielokierunkowego działania tych subdyscyplin. Przez większość ludzi (zarówno usługodawców, jak i usługobiorców) kojarzone były wyłącznie z zabiegami estetycznymi, które za pomocą różnorodnych metod – odpowiednio medycznych i paramedycznych, pozwalają dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Mimo, że w zabiegach tych wykorzystuje się substancje oraz czynniki fizykalne, które z jednej strony stymulują procesy regeneracyjne i przez to „odmładzają” ciało, z drugiej neutralizują czynniki przyspieszające starzenie się organizmu, najczęściej nie działają one przyczynowo, zwalczają jedynie nieestetyczne objawy tego procesu. Należy jednak pamiętać, że anti-aging to także, a może przede wszystkim, prewencja, czyli zapobieganie procesowi starzenia w jedyny prawdziwie skuteczny sposób – za pomocą zmiany nawyków związanych ze stylem życia, unikania zagrożeń środowiskowych i odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Od jakiegoś czasu gabinety medycyny estetycznej oraz gabinety kosmetologiczne zaczynają wykorzystywać swój potencjał, wynikający z wielokierunkowej znajomości funkcjonowania ludzkiego organizmu, do podejmowania działań prowadzących do polepszenia jakości życia klientów/pacjentów poprzez zapewnienie im zachowania estetyki ciała aż do późnej starości. Osiągają to właśnie dzięki wczesnej profilaktyce patologii skórnych związanych z wiekiem oraz pielęgnacji zdrowia przez zmianę nawyków już od młodego wieku. Dlatego też można mówić o pewnym trendzie w branży beauty, polegającym na nowym, szerszym podejściu do walki ze starzeniem, tzw. global anti-aging, czyli wprowadzaniu do terapii przeciwstarzeniowych elementów edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

W praktyce oznacza to konsultacje nie ograniczające się jedynie do oceny klienta/pacjenta przed zabiegiem estetycznym, ale obejmujące także bardzo szczegółową ocenę dotychczasowych nawyków związanych ze stylem życia oraz określenie potencjału zdrowotnego danej osoby wraz ze zdiagnozowaniem zagrożeń i szans, które można odpowiednio wcześnie ograniczać lub rozwijać. Pakiety global anti-aging obejmują też konsultacje z innymi specjalistami, jak dietetyk, trener personalny czy psycholog.

Branża beauty rozumie, że stan zdrowia ma odzwierciedlenie w dynamice starzenia się i wyglądzie skóry, dlatego też, aby spowodować spowolnienie i bardziej łaskawe dla organizmu starzenie, należy podejmować działania anti-aging w odniesieniu do całego organizmu od momentu, kiedy proces ten rozpoczyna się, a nawet wcześniej – często mówi się, że zdrowe starzenia zaczyna się w dzieciństwie! Anti-aging to zatem pierwszy krok na drodze ku healthy aging – zdrowemu starzeniu się. Rozwój branży beauty zarówno w obszarze estetologii medycznej, jak i kosmetologii wskazuje, że kierunki rozwoju global anti-aging oraz healthy aging mogą znaleźć trwałe miejsce w programach terapeutycznych specjalistów estetologów.

Inwazyjność i technologia oraz ekologia i naturalność – różne drogi walki ze starzeniem
Aktualne trendy w branży beauty można rozpatrywać biorąc pod uwagę także inne kryterium – rodzaj metod i narzędzi używanych w terapiach przeciwstarzeniowych, pielęgnacyjnych i upiększających. Tu zauważyć można dwukierunkowy rozwój branży. Z jednej strony rozwija się estetologia naturalna, oparta o ekologiczne, organiczne składniki aktywne, masaż, hydro- , balneo- czy krioterapię, z drugiej w działaniach estetycznych sięga się po bardzo zaawansowane biotechnologicznie, aparaturowe oraz medycznie zabiegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *