Kosmetyki dla dzieci – delikatna formuła pielęgnacyjna

kosmetyki dla dzieci

Pielęgnacja skóry dziecka to ważny element codziennej nad nim opieki. Już od chwili narodzin należy odpowiednio dbać o skórę, z jednej strony wzmacniając jej ochronną barierę lipidową, a z drugiej – unikając podrażnień i uczuleń skóry. Kosmetyki dedykowane dzieciom muszą być zatem skomponowane z hipoalergicznych składników. Jest to niezwykle istotne, gdyż niefrasobliwe stosowanie u dzieci nieodpowiednich kosmetyków może skutkować rozwojem alergii, stanów zapalnych czy atopowego zapalenia skóry.

Specjalne wymagania dziecięcej skóry

Skóra malucha różni się pod wieloma względami od skóry dorosłych, wymaga zatem innej pielęgnacji. Ma większe tendencje do przesuszania się, a także w większym stopniu wchłania wszystkie substancje. Jest także bardziej podatna na podrażnienia i wszelkie niepożądane reakcje kontaktowe. Dokonując wyboru kosmetyków dla dzieci warto zatem przeanalizować ich skład. Substancje, których nie powinny zawierać kosmetyki dla dzieci to:

  • parabeny
  • konserwanty
  • glikole
  • oleje mineralne
  • sztuczne barwniki i aromaty
  • detergenty
  • silikony

Pożądane składniki kosmetyków dla dzieci to wszelkiego rodzaju lipidy: cholesterol, kwasy tłuszczowe, olejki roślinne. Doskonały wpływ na skórę dziecka wywierają także ekstrakty roślinne, witaminy czy substancje nawilżające: panthenol czy mocznik.

Pielęgnacja od pierwszych dni życia

Pielęgnowanie skóry noworodka i niemowlaka wymaga starannego natłuszczania skóry po każdej kąpieli. Kąpiel powinna odbywać się z wykorzystaniem delikatnego preparatu do mycia. Najczęściej stosowane są emolienty, czyli kosmetyki o bogatym składzie lipidowym. Emolienty stosowane są także po kąpieli w formie emulsji czy balsamu do ciała. Inne niezbędne w pielęgnacji maluchów kosmetyki to szampon, krem na odparzenia, krem do twarzy czy puder.

Pielęgnacja skóry starszego dziecka

W przypadku starszych dzieci, które posiadają bardziej rozwiniętą skórę oraz nie są już narażone na odparzenia pieluszkowe, do codziennej pielęgnacji wystarczą podstawowe kosmetyki. Niezbędny jest zatem szampon, płyn do kąpieli i balsam do ciała. Nadal jednak muszą to być preparaty przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Bardzo ważną kwestią jest ponadto ochrona skóry dziecka przed mrozem. Koniecznością jest zatem smarowanie odsłoniętej skóry twarzy kremem ochronnym o odżywczej formule.

Dobrze jest stosować sprawdzone kosmetyki, najlepiej z jednej linii produktów. Zaś wprowadzenie jakiegokolwiek nowego kosmetyku wymaga obserwacji skóry dziecka w kierunku zaczerwienienia czy wysypki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.