Cera trądzikową czy zła dieta? Jak zadbać o piękną skórę w kuchni

Trądzik kojarzy się najczęściej z problemami nastolatek, jednak w różnym stopniu zmagają się z nim kobiety w każdym wieku. Co ważne, trądzik u osób dorosłych jest zdecydowanie trudniej wyleczyć, więc do problemu należy podejść kompleksowo, analizując dokładnie prowadzony styl życia – łącznie z dietą. Wygląd zewnętrzny wpływa na dobre samopoczucie, dlatego walka z trądzikiem jest tak ważna dla poprawy nastroju i codziennego funkcjonowania.

Cera z problemami

Przyczyn problemów z cerą można doszukiwać się w wielu aspektach życia. W pierwszej kolejności analizujemy pielęgnację i sprawdzamy, czy jest ona prawidłowa. Bardzo szybko można zauważyć skutki działania źle dobranych kosmetyków, a jedyną prawidłową reakcją w tym momencie jest rezygnacja z danego produktu. Jest to jednak działanie jedynie doraźne.

Ogromna ilość kobiet zmaga się z trądzikiem przez wiele długich lat, poszukując przyczyny jego występowania, a jednocześnie starając się łagodzić objawy. Często te działania bywają daremne i nie przynoszą pożądanych skutków lub przynoszą je jedynie na krótki czas. Dietetyczka kliniczna, Roksana Środa zauważa, że przyczyn powstawania trądziku może być naprawdę wiele, a kluczem do sukcesu w jego wyleczeniu będzie holistyczne spojrzenie na problem.

Różne przyczyny trądziku

Do problemów z cerą w dużej mierze przyczyniają się zaburzenia hormonalne, jednak te powinny być analizowane przez odpowiedniego specjalistę i leczone zgodnie z wytycznymi. Sam proces leczenia powinien zostać oczywiście poprzedzony odpowiednimi badaniami i testami. Kolejną częstą przyczyną występowania trądziku i innych problemów z cerą jest zła dieta, którą również należy poddać wnikliwej analizie i dokładnie sprawdzić jej wpływ na kondycję swojej cery. Do najczęstszych przyczyn, powodujących zmiany na skórze, zaliczyć możemy wszelkiego typu nietolerancje pokarmowe oraz alergie na poszczególne produkty. Warto także sprawdzić, czy problem nie leży w chorych jelitach i stopniowo wzmacniać ich kondycję.

Roksana Środa, założycielka platformy MajAcademy i dietetyczka kliniczna podkreśla, że w każdym przypadku niesamowitym wsparciem będzie odpowiednia dieta, która wspomoże leczenie farmakologiczne. Walka kierunkowana na źródło powstania problemu w przypadku nietolerancji pokarmowych będzie polegać na eliminacji problematycznych produktów z diety. Z kolei w przypadku zmagania się z chorobami jelit koniecznie trzeba zadać o ich kondycję i prawidłowe funkcjonowanie. I tu również niezwykle ważną rolę odgrywa żywienie.

Wielowymiarowe korzyści z diety

W przypadku borykania się ze zmianami trądzikowymi najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do swojego jadłospisu diety antyzapalnej. – Zmiany na skórze są najczęściej efektem toczącego się w organizmie stanu zapalnego, dlatego wdrożenie diety o charakterze antyzapalnym może przynieść zbawienny wpływ na leczenie trądziku. – podkreśla Roksana Środa.

Tym, co w szczególności wyróżnia dietę antyzapalną, jest dostarczanie do organizmu produktów, które wykazują działanie przeciwutleniające, a tym samy wspomagają leczenie przewlekłych stanów zapalnych. Kolejnym istotnym elementem diety jest ograniczenie lub zupełne wykluczenie z codziennego jadłospisu produktów wykazujących działanie prozapalne, gdyż niekorzystnie wpływają one i na zdrowie i na ogólne samopoczucie.

Najważniejszym celem diety antyzapalnej jest uzyskanie odpowiedniej proporcji spożywanych kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6, gdyż jedne mają działanie prozapalne a drugie przeciwzapalne. Warto także ograniczyć ilość mięsa, a zwiększyć spożycie produktów roślinnych. Do codziennej diety koniecznie trzeba wprowadzić owoce, zwłaszcza te w kolorze czerwonym i fioletowym, gdyż są one źródłem antyoksydantów. Na platformie zdrowotnej MajAcademy znajdziemy gotowe jadłospisy, które pomogą nam samodzielnie zadbać o prawidłowe żywienie i komponować zdrowe posiłki.

Produkty określone jako niewskazane w diecie antyzapalnej to w szczególności:

•          alkohol,

•          cukier,

•          słone przekąski,

•          fastfoody,

•          przetwory mięsne,

•          nadmiar soli.

Warto podkreślić, że unikanie powyższych produktów jest korzystne dla wszystkich, nie tylko osób przebywających na diecie.

Wprowadź zmiany na co dzień

Korzyści z wprowadzenia diety antyzapalnej mogą odczuć wszyscy, nie tylko osoby zmagające się z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi, jednak dla nich jej efekty są szczególnie istotne. Dobrym sposobem jest stosowanie choć kilku produktów o właściwościach antyzapalnych w codziennej diecie, przy jednoczesnym unikaniu tych niewskazanych.

Wprowadzenie w diecie nawet drobnych zmian, może mieć niebywały wpływ na kondycję skóry, zwłaszcza jeśli zmiany te pozostaną z nami na dłużej. Dieta antyzapalna uznawana jest za jedną ze zdrowszych diet na całym świecie, tym bardziej warto stosować jej elementy dłużej. Wyjątkowość diety antyzapalnej polega także na tym, że nie jest to dieta restrykcyjna, której stosowanie zaleca się jedynie w krótkim okresie, dlatego może się stać się stałym elementem zdrowego życia.

O kosmetykach w Polsce

Hi-tech beauty
Zabiegi high-tech to procedury z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń, które pozwalają na przeprowadzanie nieinwazyjnych i relatywnie przyjemnych zabiegów, dających spektakularne efekty w krótkim czasie. Szeroki wybór aparatury, której działanie opiera się na najnowszych technologiach, zarówno w medycynie estetycznej, jak i kosmetologii, gwarantuje wspaniałe rezultaty w redukcji zmarszczek, uszkodzeń posłonecznych, blizn i trądziku. Urządzenia hi-tech umożliwiają lifting twarzy, wyrównanie kolorytu oraz poprawę jakości skóry. Po wykluczeniu przeciwwskazań, można z nich korzystać w każdym wieku, aby spowolnić procesy starzenia i dłużej utrzymać młody wygląd, a także, aby korygować problemy estetyczne wynikające z upływu lat.

Aparaturowe zabiegi hi-tech wykorzystują kilka innowacyjnych technologii, które można stosować pojedynczo bądź zestawić w różne kombinacje: fale radiowe RF, podczerwień IR, ultradźwięki US, masaż próżniowy, mikronakłuwanie oraz różnego rodzaju prądy. Mimo, iż technologie te znane są od dawna, trend hi-tech beauty rozwija się, cięgle dostarczając estetologom nowszą i nowocześniejszą aparaturę. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zabiegi te wypierają tzw. „białą kosmetykę” – obecnie nie ma praktycznie gabinetu, który nie posiadałby w swojej ofercie zabiegów z wykorzystaniem aparatury hi-tech.

Mikrobiom beauty
W ostatnich latach do kręgu zainteresowań biologów i biotechnologów (po ko­mórkach macierzystych) dołączył również mikrobiom człowieka, czyli różnicowana społeczność ko­mensalnych, symbiotycznych i patogennych mikroorga­nizmów żyjących w i na jego ciele. Badania nad mikroflorą obejmujące wpływ wieku, diety, stoso­wanych leków, środowiska życia oraz przebytych chorób na skład tej mikroflory umożliwiły zrozumienie rela­cji, które składają się na zachowanie zdrowia lub rozwój chorób zależnych właśnie od mikroorganizmów zamiesz­kujących nasze ciało. Okazuje się, że mikroflora ma wpływ na różne aspekty fizjologii organizmu człowieka oraz jego podatność na wiele dysfunkcji organizmu. Zachwianie naturalnej równowagi mikrobiologicznej skóry, np. poprzez zastosowanie terapii antybiotykowej czy agresywnej, nieprawidłowej pielęgnacji może mieć istotne konsekwencje dla jej funkcjonowania a także wpływać na przyspieszenie procesu jej starzenia.

Dlatego w kosmetologii rozwinął się odrębny nurt w kosmetologii – kosmetyki pre- i probiotyczne. Ich zadaniem jest tworzenie i utrzymanie na powierzchni skóry aktywnej bariery ochronnej – mikrobiologicznej flory, która zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Są to kosmetyki idealne dla skóry pozbawionej naturalnej ochrony, podrażnionej czy uszkodzonej, ponieważ na takiej skórze patogenne drobnoustroje rozmnażają się błyskawicznie, powodując różnorodne dermatozy.

Mimo, iż wcześniejsze pokolenia posiadały, nabytą przez doświadczenie wiedzę, o dobrym wpływie pre- i probiotyków na skórę, jednak dopiero teraz trend mikrobiom beauty, czyli czerpanie z dobroczynnych właściwości kefirów czy jogurtów działających przeciwstarzeniowo i kojąco na skórę, jest widoczny w produkcji wielu luksusowych produktów do jej mycia i pielęgnacji.

Global anti-aging
Z tego też powodu, tak prężnie rozwijały i nadal rozwijają się przeciwstarzeniowe, stosowane subdyscypliny nauki (np. nieformalne specjalności w medycynie i kosmetologii – medycyna przeciwstarzeniowa i kosmetologia przeciwstarzeniowa), które stawiają sobie podobny cel, jednak realizują go w odmienny sposób. Wysiłki kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej skierowane na walkę właśnie z tym procesem, skutkują coraz to nowszymi zabiegami przeciwstarzeniowymi.

Pomimo, iż określenia „medycyna anti-aging” czy „kosmetologia anti-aging” powszechnie funkcjonują od dawna, wydaje się, że jak dotychczas, nie były one w pełni rozumiane, wykorzystywane i nie oddawały wielokierunkowego działania tych subdyscyplin. Przez większość ludzi (zarówno usługodawców, jak i usługobiorców) kojarzone były wyłącznie z zabiegami estetycznymi, które za pomocą różnorodnych metod – odpowiednio medycznych i paramedycznych, pozwalają dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Mimo, że w zabiegach tych wykorzystuje się substancje oraz czynniki fizykalne, które z jednej strony stymulują procesy regeneracyjne i przez to „odmładzają” ciało, z drugiej neutralizują czynniki przyspieszające starzenie się organizmu, najczęściej nie działają one przyczynowo, zwalczają jedynie nieestetyczne objawy tego procesu. Należy jednak pamiętać, że anti-aging to także, a może przede wszystkim, prewencja, czyli zapobieganie procesowi starzenia w jedyny prawdziwie skuteczny sposób – za pomocą zmiany nawyków związanych ze stylem życia, unikania zagrożeń środowiskowych i odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Od jakiegoś czasu gabinety medycyny estetycznej oraz gabinety kosmetologiczne zaczynają wykorzystywać swój potencjał, wynikający z wielokierunkowej znajomości funkcjonowania ludzkiego organizmu, do podejmowania działań prowadzących do polepszenia jakości życia klientów/pacjentów poprzez zapewnienie im zachowania estetyki ciała aż do późnej starości. Osiągają to właśnie dzięki wczesnej profilaktyce patologii skórnych związanych z wiekiem oraz pielęgnacji zdrowia przez zmianę nawyków już od młodego wieku. Dlatego też można mówić o pewnym trendzie w branży beauty, polegającym na nowym, szerszym podejściu do walki ze starzeniem, tzw. global anti-aging, czyli wprowadzaniu do terapii przeciwstarzeniowych elementów edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

W praktyce oznacza to konsultacje nie ograniczające się jedynie do oceny klienta/pacjenta przed zabiegiem estetycznym, ale obejmujące także bardzo szczegółową ocenę dotychczasowych nawyków związanych ze stylem życia oraz określenie potencjału zdrowotnego danej osoby wraz ze zdiagnozowaniem zagrożeń i szans, które można odpowiednio wcześnie ograniczać lub rozwijać. Pakiety global anti-aging obejmują też konsultacje z innymi specjalistami, jak dietetyk, trener personalny czy psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *